Zrušení superhrubé mzdy opět na scéně

Zrušení superhrubé mzdy opět na scéně. Spočítejte si, kolik peněz navíc získáte

Výplatní páska by od příštího roku mohla vypadat jinak – zmizet by z ní měla položka superhrubá mzda. To je ta nejvyšší částka, kterou na výplatnici každý měsíc najdeme, ačkoliv jsme si ji v uvozovkách vůbec nevydělali. Její zrušení minulý týden v rozhovoru pro Českou televizi avizoval premiér Andrej Babiš (ANO). Pokud slib dodrží, zaměstnanci si každý měsíc o pár stovek přilepší. Jenže to není poprvé, co se o zrušení superhrubé mzdy mluví. Kdo ji chtěl v minulosti zrušit? Jaké změny vláda od příštího roku plánuje? A jak by se její zrušení promítlo na výplatách?

Co je superhrubá mzda?

Jedná se o částku, ze které se následně vypočítává daň z příjmu ve výši 15 procent. Superhrubá mzda je vlastně hrubá mzda navýšená o sociální a zdravotní pojištění, které za zaměstnance odvádí státu zaměstnavatel. V praxi tak každý zaměstnanec zaplatí daň nejen z peněz, které si vydělal, ale i z peněz, které si na něm nárokuje stát. Ve skutečnosti tedy nezaplatí na dani výše zmíněných 15 procent, ale 20,1 procenta.

Kde se vzala?

Superhrubou mzdu zavedla v rámci tzv. reformy veřejných financí vláda Mirka Topolánka v roce 2008 spolu s rovnou patnáctiprocentní daní z příjmu fyzických osob. Od té doby proběhlo několik pokusů o její zrušení. V roce 2011 jej schválil kabinet Petra Nečase, jenže účinnost odložil o čtyři roky a vláda Bohuslava Sobotky, která měla zrušení dotáhnout do konce, na tento krok nepřistoupila. Současná ministryně financí Alena Schillerová její zrušení navrhla už dvakrát – v roce 2018 i v roce 2019 – ale ani jednou neuspěla.

Proč její zrušení nikdy nedopadlo?

Pro stát se jedná o citlivé téma a to proto, že zrušení by představovalo nemalý propad státních příjmů.

Jak by naše výplatní páska měla vypadat od příštího roku?

Pokud vláda zrušení superhrubé mzdy dotáhne do konce, v příštím roce už zaměstnanci na výplatních páskách tuto částku nenajdou. Jako základ daně bude sloužit hrubá mzda. Současně se zrušením superhrubé mzdy by se měla změnit i daň z příjmu. Nejdříve vláda hovořila o dani 19 procent, později ale Babiš řekl, že by mohla klesnout dokonce na 15 procent. Jak nakonec bude její výše vypadat tedy zatím není jisté, pro navrhovaných 15 procent bude premiér těžko hledat podporu.

Kolik díky změně zaměstnanec „ušetří“?

Zaměstnanci si díky tomu vydělají o několik stovek měsíčně více podle toho, jaká je jejich hrubá mzda a samozřejmě i podle toho, jak vysoká daň se nakonec bude odvádět.

Pokud by nová daň byla ve výši 19 procent úspora by byla nižší. Například člověk, který pracuje za 20 tisíc hrubého, si dnes v čistém vydělá 15 850 korun. Po zrušení superhrubé mzdy by ale dostal 16 070, tedy o 220 korun více. Pokud by se podařilo prosadit ještě vyšší snížení na 15 procent, ten stejný zaměstnanec by ve výplatě dostal navíc 1020 korun.

Pokud vás zajímá, kolik byste „ušetřítřili“ vy použijte on-line kalkulačku ZDE, kde jednoduše zadáte výši své současnou hrubé mzdy. Kalkulačka také umožňuje měnit výši zdanění, vypočíst si tak můžete obě varianty.

https://www.kurzy.cz/kalkulacka/konec-superhrube-mzdy/