Vzrostla minimální mzda

Od začátku roku vzrostla minimální mzda a to o celých 1250 korun. Od ledna tak činí 14 600 korun. Jedná se přitom o nejvyšší růst v české historii.

Česko je a bylo, co se výše minimální změny týká, stále na chvostu Evropské unie. Když se podíváme na data Eurostatu, což je takový statistický úřad unie, v lednu 2019 na tom bylo hůře jen Chorvatsko, Maďarsko, Rumunsko, Lotyšsko a Bulharsko. Nejlépe si naopak vedli v Lucembursku – tam přesahovala měsíční minimální mzda 2 tisíce euro, to je více jak 50 tisíc korun. Sousední Němci v té době brali na minimální mzdě přes 1500 euro měsíčně, tedy něco kolem 40 tisíc korun.

I tak se ale z navýšení všichni neradují. Třeba viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj tento krok na Radiožurnálu kritizoval. Podle něj růst neodpovídá ekonomické realitě. „Je to více než dvojnásobek průměrného nárůstu platů ve veřejné správě, skoro dvojnásobek toho, co se očekává i v privátní sféře. To není dobrá zpráva a zdá se, že to v mnoha oblastech zatíží náklady firem,“ řekl v rádiu.

Podobně to zhodnotila mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Eva Veličková. „Minimální mzda roste výrazně rychleji než naše ekonomika a inflace i než průměrná mzda. Dlouhodobě za zaměstnavatele požadujeme jasný vzorec pro výpočet minimální mzdy, který respektuje výkon ekonomiky a inflaci,“ citovala její slova Česká tisková kancelář (ČTK).

A kritiků by se mezi představiteli různých profesních svazů nebo ekonomů našlo více. Úspěch je to samozřejmě pro odborové svazy. Jejich předák Josef Středula přitom už před Vánoci na Twitteru napsal, že podle něj by měla být dokonce na úrovni 15 tisíc korun. „Není žádný důvod, aby byla česká minimální mzda pod úrovní Slovenska nebo Polska. Hodnota 15.000 Kč je na jejich úrovni pro rok 2020,“ napsal na sociální síti.

Za minimální mzdu v Česku pracuje asi 150 000 lidí. S ní se zvedá také zaručená mzda. To je nejnižší výdělek podle odbornosti a náročnosti práce.

Jak se minimální mzda vyvíjela v posledních letech?

leden 2017 – 11 000,-

leden 2018 – 12 200,-

leden 2019 – 13 350,-

leden 2020 – 14 600,-

data MPSV: https://www.mpsv.cz/prehled-o-vyvoji-castek-minimalni-mzdy