Rodičovská v roce 2020

Po dlouhých dvanácti letech se rodiče dočkali navýšení rodičovského příspěvku. Naposledy se totiž částka zvyšovala v roce 2007. Před sedmi lety sice došlo ke změně čerpání, rodiny si ale tehdy co se výše měsíčního příspěvku nepolepšily, vlastně spíše o pár stovek měsíčně přišly.

Nyní můžou maminky i tatínkové jásat…konečně. Po různých obstrukcích a dohadech ve sněmovně je navýšení definitivně schválené. Od nového roku tak tzv. rodičák vzroste o 80 tisíc na 300 tisíc korun. Rodiče vícerčat pak budou moci čerpat 450 tisíc. Ze změny se může radovat asi 80 procent všech rodin, které mají děti mladší 4 let. Státní rozpočet přitom tahle změna vyjde v letošním roce celkově na asi 8,6 miliardy korun.

Také se zvýšila měsíční částka, kterou můžou čerpat rodiče, kteří z nějakého důvodu nedoložili příjmy. To se týká většinou studentů, nezaměstnaných nebo OSVČ. Dosud mohli pobírat měsíčně maximálně 7 600 korun, od nového roku se hranice zvýšila u jednoho dítěte na 10 tisíc korun a u vícerčat na 15 tisíc korun.

Jedna zajímavost: Zvýšení rodičovského příspěvku je pro každou rodinu jistě dobrá zpráva. Pokud bychom se ale na změnu podívali čistě pohledem dat, zjistili bychom, že reálně toho rodiče za peníze navíc pořídí méně než před dvanácti lety, kdy se zvyšovalo naposledy. Zjistili to datoví novináři ze zpravodajského serveru iROZHLAS.cz

https://www.irozhlas.cz

podle nichž reálná hodnota za posledních dvanáct let klesla o čtvrtinu. Na vině je samozřejmě inflace. I tak ale můžou být čeští rodiče za rodičovský příspěvek rádi. V řadě evropských zemích totiž vůbec neexistuje.

OTÁZKY A ODPOVĚDI

Mám na zvýšení rodičovské nárok?

Navýšení se týká rodičů, kteří aktivně příspěvek čerpají a mají dítě mladší 4 let věku, a také rodičů, kteří od 1. ledna 2020 příspěvek teprve čerpat začnou. Pokud si nejste jistí, zda se vás zvýšení dotkne, stačí si položit jednoduchou otázku: Mám ještě nárok na příspěvek v lednu? Pokud jde odpověď „ano“, rodině se příspěvek zvýší. Pokud zní odpověď „ne“, bohužel nově schválených 80 tisíc nedostanete.

Jak vyšší příspěvek získám?

Podle ministerstva práce a sociálních věcí by navýšení příspěvku nemělo představovat pro rodiče žádné zbytečné papírování. Mělo by k němu dojít automaticky. Všichni příjemci, kterých se
úprava příspěvku týká, by navíc měli být o změnách informováni dopisem. Pokud si nezažádáte o úpravu výše rodičovské, dostanete v lednu 2020 stejnou částku jako v prosinci 2019.

Mému dítěti budou brzy 4 roky. Co teď?

Pokud víte, že s nyní nastavenou výší příspěvku byste 80 tisíc navíc nestihli do čtvrtých narozenin vašeho potomka vyčerpat, je třeba si zažádat o zvýšení měsíční částky. To lze udělat každé tři měsíce. Maximální hranice se ale u každého rodiče liší – čerpat je možné měsíčně až do výše předcházející mateřské. Pokud jste mateřskou nepobírali, můžete nově čerpat měsíčně až 10 tisíc, respektive u vícerčat 15 tisíc, korun.

Užitečné odkazy: https://www.mpsv.cz/rodicovsky-prispevek