Kdy budou brát ženy stejně jako muži?

 

Ženy si vydělávají ve většině zaměstnání méně než muži…věčný evergreen ekonomiky. Většinou se odborníci snaží hledat odpověď na otázku, čím je to způsobeno. Experti ze Světového ekonomického fóra ale každoročně ve své analýze odpovídají na jinou otázku – kdy ženy svými výdělky muže doženou. Podle aktuálního ekonomického vývoje to Česku bude trvat víc než století.

Studie Global Gender Gap Report

http://www3.weforum.org/docs/WEF_GGGR_2020.pdf

každoročně porovnává situaci ve 153 zemích včetně Česka. Žebříčku vévodí evropské severské země – Island, Norsko, Finsko a Švédsko. Česká republika se nachází na 78. příčce. Pro zajímavost sousední Německo zaujímá 10. pozici, sousední Slováci jsou v žebříčku o 14 příček výše než my. Lépe si vede i sousední Polsko (40. příčka) a Rakousko (34. příčka).

Podle závěrů studie bude přitom zemím východní Evropy, kam řadí Česko, Slovensko nebo Polsko, alespoň podle aktuálního ekonomického vývoje trvat vyrovnání „platové propasti“ mezi muži a ženami 107 let. Češky by tedy čistě teoreticky měly brát stejně jako jejich mužští protějškové někdy v roce 2127. Státy západní Evropy, kam patří třeba sousední Německo či Rakousko, by mohly rovného stavu dosáhnout už za 54 let. Tedy někdy v roce 2074. Celková mezera ve všech státech se zavře až za neuvěřitelných 257 let.

Každoroční zpráva neporovnává jen platové rozdíly, ale zabývá se i rozdíly v zastoupení mužů a žen v různých odvětvích, v politice, nebo třeba rozdíly ve vzdělávání.